Bârladul în vremea pandemiei. Orașul încremenit.
Sărbătoarea Paștelui a fost dintotdeauna prilej de promenadă la Bârlad. După-amiaza surprindea, de fiecare dată, orașul forfotind de viață. Puțini sunt bârlădenii care nu preferă de Paște o plimbare pe jos, in aer liber, pe trasee centrale. Dar mai cu seamă în Grădina Publică. Acolo unde, indubitabil, aceeași sărbătoare pascală le scoate în cale prieteni și rude nevăzute poate chiar vreme de un an.
Paștele lui 2020 a găsit Bârladul trist, încremenit, pustiu. Așa li s-au dezvăluit străzile, celor care, împinși de vreo nevoie, au părăsit pentru scurt timp zidurile caselor în care stau izolați din cauza pandemiei de coronavirus.
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/str-stefan-cel-mare_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-vasile-parvan-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-vasile-parvan-pandemie1_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-vasile-parvan-muzeu-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-vasile-milea-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-stefan-cel-mare-spre-podul-pescariei-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-republicii-posta-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-republicii-italianul-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-republicii-intersectie-hotel_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-paloda-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-paloda-pandemie1_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-mihai-viteazul-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-mihai-viteazul1_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-garii-primaverii_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-colonel-simionescu-sava-pandemie1_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-1decembrie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-1-decembrie-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/strada-1-decembrie-pandemie1_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/stefan-cel-mare-strada_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/statuie-cuza-1-decembrie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/republicii-zona-industriala_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/republicii-stadion_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/republicii-pandemie-stadion_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/republicii-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/republicii-centru-umps-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/republicii-centru-bloc-umps_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/podul-rosu-barlad_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/podul-pescariei-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/pod-pescarie-sens-giratoriu_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/parcul-teatrului-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/parc-mic-copii-parvan_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/muzeu-guguianu_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/monument-cerb-aur_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/mobila-ena-strada-col-simionescu-sava-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/lidl-piata-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intrare-piata-romstal_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intrare-piata-parcare-plata_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-stefan-cel-mare-ioan-popescu_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-stadion_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-republicii-popa-sapca-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-republicii-guguianu_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-republicii-guguianu-hamangiu_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-republicii-gheorghe-asachi-cinema_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-primarie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-penny-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-parvan-siret-munteni_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-papadie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-lidl-fepa_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-guguianu-republicii_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-cerbul-aur_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-cerb-aur-monument_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectie-1decembrie-vasile-lupu_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/intersectia-primaverii-milea-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/fizio-med_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/cladirea-garii-str-milea_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/centru-barlad-parcare-casa-cultura-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/centru-barlad-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/centru-barlad-iani-terasa-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-republicii-penny-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-republicii-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-primaverii-spre-cerbul-de-aur_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-primaverii-pandemie_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-primaverii-pandemie3_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-primaverii-pandemie2_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/bulevardul-primaverii-pandemie1_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/blocul-tineretului_result.jpg)
![](https://www.ziarulobiectiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/autogara-barlad_result.jpg)